Annika kirjutas seekordses õigusblogipostituses, et töölepingu seaduse (TLS) § 9 kohaselt eeldatakse, et tööleping sõlmitakse tähtajatult. Tähtajalise töölepingu võib seaduse kohaselt sõlmida siis, kui seda õigustavad töö ajutisest tähtajalisest iseloomust tulenevad mõjuvad põhjused, eelkõige töömahu ajutine suurenemine, hooajatöö tegemine või kui tegemist on ajutiselt äraoleva töötaja asendamisega.

Eeltoodust tulenevalt tuleks reeglina tööleping sõlmida tähtajatuna, tähtajalise töölepingu sõlmimine on lubatud ainult ajutise iseloomuga töö puhul.

Selline tähtajalise lepingu sõlmimise piirang on kehtestatud töötaja kui töösuhte nõrgema poole kaitseks. Riigikohus on lahendis nr 3-2-1-28-15 selgitanud, et seaduse sõnastusest ega mõttest ei tulene, et töölepingut võiks sõlmida tööandja poolt sõlmitud üürilepingu vms lepingu kehtivuse ajaks. Kuna tööandja ja kolmandate isikute  vahelised tähtajalised lepingud või muud tähtajalised õigussuhted ei muuda iseenesest töö iseloomu tähtajaliseks, ei saa ainuüksi nende asjaoludega tähtajalise töölepingu sõlmimist õigustada. Kohus rõhutas, et töötajaga võib tähtajalise töölepingu sõlmida ka tööandja muude tähtajalise suhete korral üksnes siis, kui töötaja töö iseloom on ajutine, nt töömahu ajutise suurenemise, hooajalisuse või muu ajutise olukorra tõttu.

Seega soovitas Annika oma postituses enne tähtajalise töölepingu sõlmimist veenduda, kas tegemist on ajutise iseloomuga tööga, sest ainult siis on töölepingu tähtajalisena sõlmimine lubatud.

 

Blogipostitust on võimalik lugeda siit: http://addenda.ee/vandeadvokaat-annika-vait-millal-on-lubatud-tahtajalise-toolepingu-solmimine.

 

Artikliga seotud küsimustega saab pöörduda Annika poole kontaktidel

annika@alternalaw.ee või 680 6850.

 

Advokaadibüroo ALTERNA

www.alternalaw.ee