Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat ja partner Siret Siilbek kirjutab oma hiljutises õigusblogipostituses sellest, millele tugineda, kui töövõtulepingus pole tasu kokku lepitud.

Töövõtulepingu olulisteks tingimusteks on kokkuleppe saavutamine tehtavas töös ja selle eest tasu maksmises. Siiski on seadusandja näinud ette töövõtja kaitseks ka mehhanismi, kuidas määrata tasu isegi sellisel juhul, kui tasu üle ei ole eraldi läbi räägitud.

VÕS § 637 lg 1 järgi juhul, kui töövõtulepingus ei ole tasus või selle suuruses kokku lepitud, kuulub maksmisele tavaline tasu, selle puudumisel aga mõistlik tasu. Seega eeldatakse, et töövõtuleping on tasuline leping. Isegi juhul, kui tasu üle polegi läbirääkimisi peetud, ei tähenda see sugugi, et töövõtja peaks tööd tegema tasuta.

VÕS § 637 lg 1 kohaselt kuulub tasumisele tavaline tasu. Seega võib tasuks olla konkreetse töövõtja tavaliselt sama töö eest võetav tasu. See võib tuleneda näiteks hinnakirjast või samade tööde eest varem küsitud tasudest. Kui sellist tasu suurust ei ole või seda ei suudeta tõendada, siis kuulub maksmisele mõistlik tasu. Mõistlik tasu lähtub eelkõige turuhinnast, s.o kohalikust keskmisest tasust, mida töövõtjad üldiselt sama töö eest saavad.

Sireti õigusblogipostitusega saab lähemalt tutvuda meie hea koostööpartneri Addenda kodulehel: https://www.addenda.ee/vandeadvokaat-siret-siilbek-tasu-kokku-leppimata-jatmine-lepingus

Postitusega seotud küsimustega saab pöörduda Sireti poole kontaktidel siret@alternalaw.ee või helistades numbril 680 6850.

Head lugemist!
 

Advokaadibüroo ALTERNA
www.alternalaw.ee